09 اردیبهشت 1396 - 16:31
اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا

یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است.

یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است. منشأ اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رمبین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت و صرفاً یک اتحادیه اقتصادی بود بازمی‌گردد. از آن تاریخ با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شد. در سال ۱۹۹۳، توافق ماستریخت چارچوب قانونی کنونی اتحادیه را پایه‌گذاری کرد.

اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹ واحد پول مشترکی به نام یورو را معرفی کرد که تاکنون در ۱۹ کشور جایگزین پول‌های ملی شده‌است.

اتحادیه اروپا با ۵۰۰ میلیون شهروند در سال ۲۰۱۱ میلادی به تولید ناخالص داخلی ۱۷٫۶ تریلیون دلار دست یافت.

۲۱ کشور از اعضای اتحادیه اروپا عضو ناتو می‌باشند.

نکته: کشورهای اتحادیه اروپا را نباید با کشورهای محدوده شنگن اشتباه نمود.برای مثال نروژو ایسلند بخشی از شنگن هستند اما جزو اتحادیه اروپا نیستند.

به همین دلیل روادید انگلستان و ایرلند جهت ورود به شنگن بی اعتبار است و ساکنین و اتباع این دوکشور و چنین کشورهای با چنین شرایطی باید هنگام ورود و خروج از کشورهای عضو شنگن مورد کنترل مرزی قرار گیرند.

ویزای صادر شده نروژ و ایسلند جهت ورود به همه کشورهای عضو شنگن معتبر است و اتباع و ساکنین این دو کشور نیز با محدودیتهای کمتری نسبت به کشورهای دیگر عبور و مرور میکنند.

روادید:به مدرکی گفته می شود که می تواند به اشخاصی اعطا گردد که درخواست اخذ اجازه از یک کشور برای گذر از خاک آن یا ورود به آن را دارند ،معمولا روادید به صورت برچسب بر گذرنامه افراد چسبانده می شود.

ویزای شنگن :به ویزای گفته می شود که دارنده این ویزا در حوزه های عضو شنگن آزادانه حق ورود و خروج را تا زمان تعیین شده در ویزا را دارا می باشد.این ویزا مخصوص کسانی است که قصد دارند به کشورهای محدوده شنگن وارد شوند و ساکن یا اتباع کشورهای محدوده شنگن می باشند.

انواع ویزای شنگن:

ویزای نوع  A :

ویزای ترانزیت است و حق خروج از فرودگاه را ندارد و فقط می تواند در یکی از فرودگاه های حوزه شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشورهای خارج از حوزه شود.

ویزای نوع  B :

ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و می تواند از فرودگاه به صورت قانونی خارج شده و به کشورهای دیگر سفر کند.

ویزای نوع  C :

ویزای توریستی می باشد که مدت مشخصی داشته و همچنین می توان به کشورهای مختلف سفر کرد.

ویزای نوع  D :

ویزای بلند مدت شش ماهه،یک ساله ،دوساله و ....می باشد که به دفعات متوالی تا زمان اعتبار ویزا می توان ورود و خروج نمود . 

نکات مهم  :

 

- مسافرانی که بیش از نود روز در محدوده شنگن بمانند و ویزای آنان رو به اتمام باشد باید سریعا خود را به پلیس محلی معرفی کرده و به دادگاه محلی رفته و رای صادره از دادگاه به پلیس اداره مهاجرت ارائه کند تا در صورت صلاح دید ویزای معتبر و بلند مدت صادر شود  در غیر این صورت به صورت قانونی از کشور خارج شده و مجدد مراحل اخذ ویزا را طی باید کرد.

 

- ویزای صادره از کشور مربوطه باید با ورود به همان کشور همراه شود در غیر اینصورت در صورت مشاهده مسافران خاطی توسط پلیس ،می توانند دائم العمر فرد را ممنوع الخروج کرده بدون توضیح کوچکترین دلیلی و دادگاهی.

 

- مدت زمان ویزای توریستی برای اولین بار بین ده تا پانزده روز اعتبار داشته و بیش از مدت مذکور در ویزا برای اقامت بیشتر باید با صلاح دید وکلای برجسته آن کشور و قانونی باشد ( حتی رفع نواقص و مشکلات اقامتی ) در غیر این صورت در هنگام خروج جریمه سنگین باید پرداخت شود و (Over Stay)شده و بعد از خروج از گیت برای دفعات بعدی امکان اقدام جهت کسب ویزا را نداشته و در لیست سیاه قرار میگیرند که لیست سیاه هم به دو صورت ابدی و مدت دار(کمترین زمان شش ماه) می باشد.

 

- مسافرانی که موفق به اخذ ویزای شنگن شده این به معنای اقامت حتی کوتاه مدت نبوده و تحت هیچ شرایطی قابل تعغییر نمی باشد و جهت تغییر ویزا باید خروج از کشور مذکور در ویزا صورت پذیرد و مجددا برای اخذ ویزای جدید مراحل قانونی به صورت شفاف طی شود.

 

- افراد Black List چه کسانی هستند؟

- افرادی که بیش از حد مجاز و تعیین شده در ویزا اقامت کنند .

-  مسافرانی که ورود خود را به کشوری غیر از کشور صادر کننده ویزا انتخاب کنند،در صورت مشاهده پلیس محلی، سریعا و بدون هیچ دلیلی (دیپورت) بازگشت به کشور اولیه صورت می پذیرد .

- افرادی که به هر صورت باعث تهدید و خطر جانی برای آن کشور شوند .

- افرادی که برای حوزه شنگن در طول اقامت مشکل به وجود آورند ( حمل اشیای نا مربوط ، مواد مخدر ، داروهای غیر مجاز , سلاح های سرد و گرم ، ایجاد فضاهای نامناسب و در زمینه های سیاسی و اقتصادی ، ایجاد ارگانهای مختلف مالی به صورت غیر مجاز ، همکاری با افراد زیر نظر دولت در هر حیطه شغلی و تحت هر شرایطی به غیر از رای صادره از دادگاه با مجوز ،همکاری با گروهک های کوچک و بزرگ که زیر نظر دولتهای مختلف بوده،به هر نوعی حتی آموزشی ، سیاسی ،اقتصادی و غیره که در این صورت بیشترین تخفیف برای اینگونه مسافران دیپورت به صورت آزاد بدون تحویل و اطلاع رسانی به کشور اولیه بوده)

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ روادید :

 

- فرم تکمیل شده سفارت 

- اصل شناسنامه و گذر نامه 

-دو قطعه عکس یا ( شش در چهار یا شش در نه )

- مدارک کامل شغلی با ذکر سمت و شفاف سازی 

- بیمه 

- تمکن مالی بالای چهل میلیون تومان یا گردش حساب بانکی 

- چک تضمین بازگشت

- بلیط پرواز 

- بیمه مسافرتی 

- تاییدیه رزرو هتل 

 

اگر قصد سفر به اروپا را دارید. برای رزرو تور اروپا و ویزای توریستی با جمعه گشت در تماس باشید: 021-88920020